For the last two weeks I have spent $122.61.  A big expense that I wasn’t planning on is that my little one has been sick with a cold and 4 top teeth coming in.  During the last two weeks, as she struggled for the teeth to break through, she refused to eat my homemade baby food, going so far as to gag on it.  So, I gave in and bought jar baby food.  And it is expensive! 

Since January 1st, I have spent 196.21.  I have $103.79 to last me the remaining 20 days of the challenge.  That will give me an average of $34 a week.  I think we will be able to do it, but I am going to have to carefully watch my expenses.

How are you doing with your pantry challenge?  Please feel free to leave a link to your blog and your progress post in the comments.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...