Each 12 to 15 months, we purchase 1/2 side of beef from my cousin’s husband who owns a farm. 

There are several reasons why we do this.

1.)  We know where our beef is coming from.  In fact, my children have gone to the farm to see the cows on a few occasions.

2.)  We know that the beef we are consuming is the product of one cow, not several (or hundreds) as is often the case at commercial slaughterhouses.

3.)  We are protecting our food costs from inflation.  You may have noticed the sharp rise in grocery prices lately.  Because we have enough beef in the freezer to last 12 to 15 months, we are protecting ourselves from rising beef costs.

We paid $514 and got the following cuts:

51  – 1.25 lb. tubes of ground beef

4 sirloin steaks

7 chuck roasts

2 t-bone steaks

3 Porterhouse steaks

4 steak sizzlers

4 beef rounds tenderized

3 pkgs. stew meat

2 rolled rib roasts

1 rump roast

We bought 117.5 lbs. of beef total, which averages out to $4.37 per pound.  That is a flat rate for ground beef and steaks.  While the ground beef may be more expensive per pound than we can buy at the grocery store, we will gladly pay it for the reasons outlined above.  Of course, it is much harder to get steak for $4.37 a pound.

Have you ever purchased meat in bulk?  What do you think about doing so?

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...