My goal this month is to stay under budget. Our group that buys grass-fed beef direct from the farmer ordered it this month, but we decided not to buy a 1/4 this time, even though we really could have used it. We have some upcoming expenses coming up, and we really just couldn’t afford the purchase. Still, I’m sad that we couldn’t get it.

Even though it may seem like our groceries for April are still fairly expensive, our freezer stash is dwindling.  We have two deep freezers that were full at the beginning of the year; now we’ve been able to combine the contents to one freezer and turn off the other freezer for awhile.  Also, the freezer compartments in our refrigerator as well as the extra freezer we have in our refrigerator in the garage are both almost empty.

Details of Our Grocery Reports

One of my goals this year is to lower my grocery bill and be more cognizant of my spending.  I spent a lot of my Christmas break watching YouTube videos of bloggers who have an uber frugal grocery bill each month.

Let me be clear–that’s not what you’ll find here.

Our family of 5 chooses to eat mostly organic produce and grass-fed and pasture-raised meats.  I’m Paleo, my daughter is semi-Paleo, and the rest of us are gluten free.  Everyone except my husband is dairy free.  We also don’t eat beans because we’re currently intolerant to them.

My husband and I set a goal to keep our monthly grocery budget in between the USDA Thrifty and Low Cost Plan.  That is currently $784.70 for the thrifty plan to $1,058.30 for the low cost plan.

Even though our monthly grocery expense is our highest expense after our house payment, I’m choosing to share it here for two reasons.

First, I’ve scoured the internet for grocery reports from people who follow a Paleo diet or a specialty diet due to food allergies and intolerances, and no one seems to be sharing.  I’d love to know what others on particular diets buy and spend when it comes to their groceries.

Second, I want to hold myself accountable so that we don’t go over our budget.  Plus, I want to find new places to buy my groceries that will help reduce our overall cost while still letting us buy the best food for our bodies.

This post contains affiliate links.  Thanks for your support!

This is what we bought over the last week:

CSA – $22

Sprout’s & Trader Joe’s – $43.65

Sprout’s – $7.73

Basha’s & Costco – $53.76

Trader Joe’s, Natural Grocers, & Sprouts – $73.95

Walmart – $7.94

Vitacost & Trader Joe’s – $31.34

No picture for this one, but it included one package of rice milk, 6 containers of coconut milk, 1 container carob, 2 pkgs. of brown rice farina, and 2 pkgs. of yellow split peas.

Total for this Week: $240.37

Weeks 15 & 16 Total: $377.03

Week 14 Total: $138.37

March Total: $1078.55

Week 13 Total: $190.60

Week 12 Total: $268

Week 11 Total: $182.34

Week 10 Total: $437.61

February Total: $1,068.39

Week 9 Total: $281.39

Week 8 Total: $238.48

Week 7 Total: $235.91

Week 6 Total: $312.61

January Total: $1,060.06

Week 5 Total: $75.69

Week 4 Total:  $132.29

Week 3 Total:  $684.53

Week 2 Total:  $115.50

Week 1 Total:  $52.05

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...