???????????????????????????????We were spoiled when we lived in Illinois because we could easily buy a 1/4 side of beef from my cousin’s husband.  Honestly, since moving to Arizona, not having a freezer full of quality, grass-fed beef has bummed me out a bit.

However, one of the groups I’m a member of sells local, grass-fed beef, twice a year, in March and September.  Thanks to our grocery challenge, we couldn’t afford to buy 1/4 side of beef, but we could afford 1/8th.  (Hopefully in September we’ll be able to buy the 1/4 side.)

We paid $252 for our 1/8 side, and we received the following:

  • 11 pounds of burger,
  • 2 chuck roasts,
  • 2 pkgs. stew meat,
  • 3 pkgs. soup bones,
  • 1 London broil,
  • 1 Sirloin tip steak,
  • 1 Rib Eye steak,
  • 1 Top Sirloin steak,
  • 1 T-bone steak,
  • 1 pkg. ribs,
  • 1 Bottom Round roast,
  • 1 Round Bone roast,
  • 1 Eye of Round roast

The total was 37.5 pounds of meat, which works out to $6.72 a pound, which I don’t think is bad considering the cuts we received.

HOWEVER, the farmer was also offering organ meat for free, so we also got:

  • 4 pkgs. of oxtail,
  • 2 pkgs. of 1/2 heart,
  • 5 pkgs of liver,
  • 1 pkg. of tongue

I’ll be honest, I’m not going to eat the tongue.  That’s my husband’s baby to enjoy.  (Blech!)  I’m not real keen on liver or heart either, but I know they have amazing health benefits, especially when they come from grass fed animals, so I’m going to eat them.  I need all the help I can get to get rid of my candida and heal my leaky gut.

The organ meat came to 16.5 pounds.  So, if I add that to the rest of the meat, then we got 54 pounds of meat for $252, which works out to $4.66 a pound.

Do you buy your meat in bulk, or do you prefer to buy it as you need it from the grocery store?

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...