Inspired by The Prudent Homemaker’s weekly post of the way she saves money each week, I decided to follow suit and share the different ways our family saved money during the week. Let me know if you like this kind of post and if you’d like to see it weekly!
I used homemade laundry soap for all of my laundry.
We only used the dryer to dry our towel load. Every other load was air dried on our hanging drying rack.
I bought 80 lbs. of organic apples from someone in our co-op for $54, and we’ve started making applesauce out of them. (This price is .67 a pound, which is much better than the usually $1.49 to $1.99 that I see organic apples for at the grocery store.)
We made several batches of pear sauce with the organic pears we bought from Azure Standard.
The pears left a lot of liquid in the bottom of the slow cooker that we didn’t want to use when we pureed the pears. Instead, we refrigerated the juice and used it when we made smoothies during the week.
I tried out Bountiful Baskets this week and got organic produce for $27.
We ate all of our meals at home.
We kept the air conditioning at 83 degrees at night and during the day when we were out. (We keep it at 80 when we’re home and use fans if we get too hot.)
We bought supplies for our garden (dirt, manure, compost) as well as some pruning shears and used a $10 coupon that we had.
We planted our fall garden. (It doesn’t look like much now. I can’t wait to see it in a few weeks!)
We collected a big tub of rain water when we had a big storm. We’ve been using that to water our garden and plants the past few days.
What frugal things did you do last week?

Love your savings!
This past week I reused a gift bag for a birthday
Bought the gift off the summer clearance rack.
Ate venison steak that was given to us.
Used my Kohl’s cash and didn’t pay anything over.
I think that might be it.
I’d love to try venison, but my husband’s not a hunter. Great work at Kohl’s!
It isn’t my favorite, but my father in law gave it to us. It would be silly to waste it.
Venison is great. You can get it at healthy/foody stores here. Sprouts, Central Market, ect… If you like buffalo, you would probably like venison.
We have a Sprouts near us. I didn’t know you could buy venison there. I’ll have to make a trip there just for that. Thanks for the tip!
I’m participating in one of my first-ever bulk orders and the prices are looking pretty good. I can’t believe you saved half on the apples!
I love ordering in bulk because we can save so much. The key is to have the extra cash set aside because buying in bulk can be expensive initially.
I can’t believe you keep your house at 80 degrees. It has taking us three years to bring it up to 75 in the summer and DH still complains. We keep are fans on high most of the year. In the winter we keep it at 70. If the heat worked better, we would keep it at 68. 🙂
We were shocked that we could keep it at 80, but the house must really be well insulated, because it doesn’t feel uncomfortable at all. When we were staying at the vacation rental for a month when we first came to AZ, we had to leave the air at 75 or we’d get too hot.
We canned alot of applesauce, and tomatoes and corn and colorado peppers. All bought at a local farm for next to nothing. We are getting ready for hunting (hoping for 3 animals this year), I sewed up the holes in the knees of my boys jeans (how do they always get holes before they grow out of them?) and we walked as much as possible to save gas.
Great work, Heather! We froze all of our applesauce because we sold all of our canning stuff when we moved. 🙁 I hope your husband is able to get 3 animals. I know that will be a blessing to have all of that meat! How much does it generally cost to process per animal?
It cost $300 last year for two large animals. They are able to take them to a place in Wyoming so it is a little less.