???????????????????????????????I’m not going to lie, this second four week cycle is going to be difficult!  

We decided to buy 30 pounds of pork from a local farmer.  We have to pay the entire $260 upfront before we get the meat in early March.  I paid the $75 deposit out of our last four week grocery cycle, and this grocery cycle, I have to pay $110 at least.

We also discovered the food co-op that we go through to buy Azure food is offering 1/4 beef, which we would love to buy, but since it comes so close to buying the pork, we simply can’t afford it.  We’ll have to slowly put money aside to buy the 1/4 side of beef the next time, in September.

This year, I’m aiming to spend $6,500 total for food for my family.  That amount includes groceries only, NOT toiletries.  We rarely eat out, so the food I buy to prepare at home is what we eat.

Since my husband is paid bi-monthly, the goal is to spend no more than $500 every 4 weeks.  (I don’t calculate the amount spent on a monthly basis but on an every 4 week cycle.)

We try to eat organic veggies and fruit as much as possible, and we try to buy meat that is grass-fed and organic.  We have multiple food intolerances, with the biggies being gluten, corn, and dairy.

Here’s what we bought from January 30 to February 5th:

Sprout’s – $34.11

???????????????????????????????

I splurged a bit at Sprout’s this week.  In their frozen clearance section, they had rice milk ice cream pints for .99 each, so I bought 5.  Hopefully that will make a nice treat for the kids over the next couple of months.  I also bought some beef and broccoli so we could have beef and broccoli stir fry.

Sprout’s – $14.99

???????????????????????????????

Yep, I made a second run to Sprout’s to take advantage of the red pepper sale.  And then, well, I gave in to some impulse buys like Daiya cheese that was on sale.  My kids had been asking for quesadillas, so I bought this for them and the raisin bread for something different for breakfast.

Costco – $128.62

???????????????????????????????

I bought 12 pounds of turkey and made several freezer meals, some for the slow cooker and a few loaves of meatloaf.  (The water is pictured, but we’re not including it in our grocery budget.)

Trader Joe’s – $35.58

???????????????????????????????

Fry’s – $55.18

IMG_4822

I took advantage of the Super Bowl sales to buy some kielbasa.  It will go nicely with the cabbage we have to use up in the refrigerator and the red peppers that I bought on sale at Sprout’s.  (Two packages of the kielbasa are not included in the picture.)

Pork Share Payment – $110

We won’t get the meat until early March, so there’s nothing to show for this yet.

TOTAL this week:  $378.48
TOTAL for this 4 week cycle so far: $378.48
Remaining for this 4 week cycle: $121.52
Remaining from the the first 4 week cycle: $8.65

A Recap of This Series:

Week One $241.72

Week Two $185.88

Week Three $59.80

Week Four $28.95

TOTAL for Cycle One: $516.35 (My mom stayed with us for a week, so we raised the grocery budget to $525 to compensate.)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...