Grocery Report, 2017: Week 6

It was the beginning of the month and we needed some staples. I thought I was doing pretty good with the groceries I bought, but I was surprised by the grand total of this trip!  I want to be under $1,000 this month, so I’ll have to be careful in the upcoming weeks of February.  Luckily it’s a short month!

Details of Our Grocery Reports

One of my goals this year is to lower my grocery bill and be more cognizant of my spending.  I spent a lot of my Christmas break watching YouTube videos of bloggers who have an uber frugal grocery bill each month.

Let me be clear–that’s not what you’ll find here.

Our family of 5 chooses to eat mostly organic produce and grass-fed and pasture-raised meats.  I’m Paleo, my daughter is semi-Paleo, and the rest of us are gluten free.  Everyone except my husband is dairy free.  We also don’t eat beans because we’re currently intolerant to them.

My husband and I set a goal to keep our monthly grocery budget in between the USDA Thrifty and Low Cost Plan.  That is currently $784.70 for the thrifty plan to $1,058.30 for the low cost plan.

Even though our monthly grocery expense is our highest expense after our house payment, I’m choosing to share it here for two reasons.

First, I’ve scoured the internet for grocery reports from people who follow a Paleo diet or a specialty diet due to food allergies and intolerances, and no one seems to be sharing.  I’d love to know what others on particular diets buy and spend when it comes to their groceries.

Second, I want to hold myself accountable so that we don’t go over our budget.  Plus, I want to find new places to buy my groceries that will help reduce our overall cost while still letting us buy the best food for our bodies.

This is what we bought this week:

Costco Trip: $125.82

(Missing from the picture is a container of almond butter.)  We bought a lot of staples this trip like olive oil and brown rice.  The prepackaged rice was on sale, so I bought it and will keep it for food we can bring on our trip to Michigan this summer.

Trader Joe’s & Natural Grocers Trip #1: $68.15

I splurged a little with smoked salmon for my daughter who is Paleo AIP.  The other fish will be cooked next week.

Sprout’s & Natural Grocers Trip #2: $78.59

Rice thins were on clearance for $1.71, so I bought 3 packages.  (Bookworm likes these topped with almond butter for a snack.)  Organic brussels sprouts were on sale for $3.99 a pound, so I bought them both times I went to Natural Grocers!  Grass fed ground beef was once again $3.99 a pound, so I bought 4 pounds.  I had a rain check for the coffee for $3.99 a package, so I cleared out the clearance section and bought the 6 packages that were available.  My husband now has quite a stash of coffee–at least 6 months, I think, but you never can tell with the way he drinks coffee!

Vitacost: $40.05

Coconut milk was on sale for .40 cents cheaper than I can find it here, so I bought 16 containers.  On AIP, my daughter uses a lot of this for little snacks like Coconut Carob Truffles.  Hopefully this supply should last us a few months.

I also bought powdered goat milk to try.  Bookworm likes goat milk, but a little container at the store costs almost $6.  In powdered form, it’s much cheaper.  We’ll see how he likes the taste.

Green Chef: FREE

We have the opportunity to review Green Chef’s Paleo plan for two, so what we have here are the ingredients for three meals.  (Look for a review coming soon!)

Total for the Week: $312.61

January Total: $1,060.06

Week 5 Total: $75.69

Week 4 Total:  $132.29

Week 3 Total:  $684.53

Week 2 Total:  $115.50

Week 1 Total:  $52.05

When you shop, do you only buy what you need each week, or do you stock up when you find good bargains?

 

 

Comments

  1. I wanted to go shop today, but shamefully, my fridge was so messy I had no idea of what I had, much less what I needed! So, I cleaned it all morning, it’s clean and organized, and I was able to make a menu and list for the week.

    I am on a strict budget. I get the best food I can with my limited funds. Thankfully, I have a deep stockpile in my cupboards, freezers and home-canning cupboard. I plan to grow a huge garden again this summer, and preserve all I can. I garden organically and get extra veggies from my sister’s garden, so that all helps. I save money monthly so that I can buy 1/2 beef each fall. Next year I’m only going to get 1/4. Our family is not as big as it once was and 1/2 was just too much this year.

    I definitely stock up when I find a good bargain, or when I can get produce free in the summer and fall. I will buy cases of items that are on a good sale to put on the pantry shelf. Because I do this, I always have plenty of food, even during times when the income isn’t so plentiful. It may not be everyone’s “preferred” food, but it fills them up.

    I occasionally order from Azure Standard and get large quantities of bulk items or certain cleaning supplies and shampoos. I find that their prices often beat the natural stores in our area.
    Becky

    • These are great strategies! Where do you find free food? Do you get it from family and friends?

      • My sister grows a huge garden. Last year, when we were moving, I helped plant, weed, etc. that garden, and received tons of produce for my efforts. She is so sweet, though, that even if I never lifted a finger, she would load me up with her extras. In the past, I’ve frozen corn, canned tomatoes, etc. with her excess. My mom has a blueberry bush or two. Today, when she came over, she brought me a gallon of berries she froze last summer (for the second time). She did not need so many. On occasion, people offer apples, etc. if they have a tree that is producing a ton.

        This year, I will grow a huge garden myself, which we will eat fresh, can and freeze.

        I have picked many wild blackberries for free from my sister’s property, my property when I had some, parks, etc. I avoid the side of the road because of fumes from cars. I freeze them in baggies for winter.

        A couple of weeks ago, I helped clean up from a high school church retreat. It took at least 5 hours. I got a free night at the beach, and several left-over items of food, such as tortillas, a ham bone, some leftover casseroles, and a few other things. I was delighted to be able to help, even if I had not received anything, but those things were an added bonus. It was food that would have been thrown away.

        Several years ago, we were involved in a gleaners group that took excess produce and other grocery items from stores that donated them and handed that food out to the members. I was on a team, so needed to help with that–I hauled food loads in my van, sorted food, cleaned up, etc. I received some produce from that. I also worked at the warehouse weekly to get the food ready for distribution. Every time I worked, I received a bonus box of food. So, quickly, it piled up and we ended up giving away a lot of food. But, we also had lots to eat and preserve. Sometimes it was 12 heads of lettuce at one time, or a case of broccoli, and many times it was on the edge of being good anymore, but it really helped the budget. We got lots of organic produce from that. We stopped doing that when we adopted our 8th child (not all at home at once), I just didn’t have enough time for all the volunteering anymore.

        I usually say “yes, please,” and “thank you” when someone offers me free food of any kind. An exception would be if someone offered me wheat–I’d decline since it makes me so sick, or if I have no way to keep it fresh (like if I’m too far from home). I did decline about 40 leftover hot dogs (cheapest available, boiled for 5 hours) once from a church function………..

Leave a Reply